2025-ben sem fogunk kellemes olvasnivalók nélkül maradni. Új kozmikus horror szerző, jól bejáratott könyvsorozatok folytatásai és régi kedvelt toposzokat idecitáló képregények. Ezeket érdemes várni idén a Roboraptor szerzői szerint könyv és képregény fronton.
Legjobban várt könyvek:
Suzanne Collins: Az aratás hajnala
Kiadó: Agave Könyvek
Megjelenés: 2025. március 18.
2008-ban jelent meg Az Éhezők Viadala, amely Suzanne Collinst rögtön a legsikeresebb írók közé, a mozis változat pedig Jennifer Lawrence-t a legismertebb színésznők közé katapultálta Hollywoodban (végre). A világot majdnem elpusztító háborúk után a túlélőknek, a tizenkét körzetre osztott Panem népének – pontosabban a gyerekeiknek – évente részt kell vennie egy embertelen sorsoláson, hogy aztán huszonnégy gyereknek – körzetenként kettőnek – életre-halálra meg kelljen küzdenie egymással egy erre az eseményre kialakított arénában. Mondhatnánk, hogy a végén nem maradhat, csak egyetlenegy, de a történet csak nagyon minimális humort tartalmaz, és sokkal több megdöbbentő és vérforraló eseményt és történetszálat.
A tizenhat éves Katniss Everdeen a disztópiairodalom egyik legellentmondásosabb – és sokszor igen nehezen kedvelhető – főhőse lett, akiért az olvasó három regényen át szoríthatott, hogy élje túl az aratásokat – de a leginkább a Snow elnökkel vívott háborút. És ebben a háborúban elsősorban két emberre számíthatott: az arénában vele küzdő Peeta Mellarkra, és a háttérben értük fondorkodó, keményen alkoholista, és általában nem túl kedves Haymitch Abernathyre. (És abban, hogy Haymitchet jellemének minden negatív vonása ellenére nagyon is megkedvelték az olvasók, valószínűleg igen nagy szerepe lehetett az őt – parádésan – alakító Woody Harrelsonnak is.) És bár a sorozatban bőven vannak utalások arra, milyen volt Haymitchnek jó pár évvel korábban szintén részt venni a viadalon – amitől aztán ilyen megkeseredett alkoholista lett belőle -, rengeteg olvasó lehetett kíváncsi arra, hogyan történt ez valójában. Így hát Collins megírta az ötvenedik sorsolás, vagyis a sokat emlegetett Nagy Mészárlás történetét, amelyben ráadásul kétszer annyi gyereknek kellett részt vennie. Köztük a fiatal Haymitchnek: egy laza srácnak, aki csak csajozni akart, aztán végül mégis az arénában kötött ki, egy lánnyal, aki szinte a húga volt, egy kényszeres esélyszámlálóval, no meg a város legbeképzeltebb lányával. És bár a Tizenkettedik Körzet sosem indult túl nagy esélyekkel a viadalon, Haymitch úgy dönt, esze ágában sincs feladni a harcot.
Bár a Katniss küzdelmeiről szóló három regény színvonala és cselekmény-bonyolítása kötetről kötetre gyengült, később Collins megírta az Énekesmadarak és kígyók balladáját is, amely a fiatal Snow szemszögéből mesélte el, hogyan vált a Viadal azzá, amiben később Katnissnek is részt kellett vennie. Az a regény zseniális – és kegyetlenül jó-, így remélhetőleg Az aratás hajnala is hasonlóan erős történet lesz. (Vitkolczi Ildikó)
Heather Fawcett: Emily Wilde és az elfeledett mesék
Kiadó: Agave Könyvek
Megjelenés: 2025. március 20.
Heather Fawcett tündér folklór trilógiájának befejező kötete már idén tavasszal megérkezik (pedig épphogy elkezdődött!). Emily Wilde különc, de szerethető drüadológus (azaz tündérkutató) kalandjait először a vad északi tájakon követhettük végig, majd a második részben alpesi tájakon barangolt, az emberek és a tündérek világa közti titkos átjárók után kutatva. A harmadik pedig immár professzor társa és a tündérherceg, Wendell Bambleby házassági ajánlatát elfogadva utazik jegyese dél-írországi tündér királyságába, hogy segítsen a férfinak visszaszerezni a trónját.
Fawcett trilógiája ennyi részen át is üdítő, eredeti, rendkívül hangulatos és humoros fantasy tudott maradni. A főhőse bár szokatlan, de szerethető, és az eleinte antiszociális, magának való Emily sokat fejlődik a történetek során. Az írónő jól építi fel a tündérek világát, mindig hagy teret a rejtélynek is, ugyanakkor a történetek során egyre többet tudunk meg az emberi világ elől rejtőző más világokról. Igazi komfort fantasy, izgalmas cselekménnyel, emlékezetes főhősökkel és jól felépített szerelmi szállal. Kár, hogy lezárul – én még legalább három könyvet olvasnék Emily és Wendell kalandjairól. (Nagy Anna)
John Scalzi: Csak a hold az égen
Kiadó: Agave Könyvek
Megjelenés: 2025 március 25.
John Scalzi a sci-fi-rajongók körében általában a teljesen elvetemült és őrült alapötleteiről híresült el. Ilyen a Kaidzsú Állatvédő Társaság meghökkentő ötlete arról, hol és milyen állatokat kell védelmeznie az emberiség egy elszánt kis csoportjának, de a Vörösingesek fő problematikájának is meghökkentő a megoldása. És most itt egy újabb Scalzi-regény, amelyben minden onnan indul ki, hogy a Hold egy nap sajttá változik…
A fülszöveg alapján várható, hogy ismét egy őrületes sztorit olvashatunk, amelyben egyesek megint csak az eltűnt istenhitüket keresik – ahogyan korábban Az irányítóban is -, mások a világvégére készülnek, megint mások meg arról erősködnek, hogy ez tudományosan lehetetlen. Miközben senki sem tudhatja, hogy a holdciklus végén vége lesz-e a világnak. És mindezt több szemszögből elmesélve: diákok, tudósok, milliárdosok, politikusok és asztronauták mind arra várnak, mi lesz ennek az őrületnek a vége. És persze Scalzi megszokott, eszement stílusában. (És bár nekem azóta, hogy a fülszöveget olvastam, Demjén Ferenc régi slágere ugrik be rögtön, azért a Republic dalának megidézése is nagyon ötletes fordítói megoldásnak tűnik. Eredeti cím: When the Moon Hits Your Eye.) (Vitkolczi Ildikó)
J. M. Miro: Holtak háza
Kiadó: Agave Könyvek
Megjelenés: 2025. április 15.
J. M. Miro már első fantasyregényével igen magasra rakta a lécet. A Hétköznapi szörnyetegek nem elsősorban azért volt kiemelkedő, mert bármilyen újdonságot, vagy forradalmit hozott volna a műfajba. Miro egyszerűen csak fogta a régóta ismert toposzokat, adott nekik egy hangulatos köntöst, és bivaly erős érzelmi töltettel pumpálta fel őket. Továbbá a mágia természete is igen különös formában volt jelen, és a fantasy külcsín egészen mély és szomorú tartalom lett. A különleges képességgel megáldott/megvert gyerekek folyamatos élet-halál harca ráadásul egy csitulni nem akaró tempót diktáló, mégis arányosan adagolt cselekményt is kapott. Nem csoda hát, hogy a fantasyolvasók már tűkön ülve várják, hogy az ordas nagy cliffhanger után, hogyan folytatódik a sztori a Holtak házában. Az már az ismert információkból tudható, hogy a helyszín ezúttal Olaszország lesz, aminek köszönhetően tovább bővül a Miro által elképzelt, és amúgy sem szegényes világ. Ahogy pedig az lenni szokott, a tétek egyre durvábbak és szorongatóbbak, amint az egy jó folytatástól elvárható. A megjelenésig már nem is kell túl sokat várni, hiszen április közepén már kézbe is vehetjük a kötetet. (Laki Péter)
Laird Barron: The Imago Sequence and Other Stories
Kiadó: Multiverzum
Megjelenés: 2025. szeptember
Laird Barron az amerikai weird színtér emblematikus szerzője, aki a 2000-es, majd a 2010-es évtizedekben tette le azokat a köteteit, amelyekkel ennek az irodalmi közegnek megkerülhetetlen része lett. A szerző korábban a True Detective negyedik évadának is helyt adó Alaszkában szánhúzó kutyák tenyésztésével foglalkozott, és az ottani rideg környezet, a szilaj és engesztelhetetlen természet, a spártai életkörülmények minden bizonnyal nyomot hagytak írásain. Rémtörténetei ősi, szinte fosszilis lényeket hívnak elő, amelyekkel szemben az ember tehetetlen. Visszatérő eszköze, hogy főszereplői maszkulin, macsós, nem egyszer kifejezetten tahó alakok – nemcsak a férfiak, de olykor a nők is –, akiknek féktelen férfienergiái szertefoszlanak a nevenincs szörnyűségekkel szemben. Barron – vélhetőleg előéletének köszönhetően – roppant autentikusan szólaltatja meg e karaktereket. Ez, valamint prózájának nyers, utcai stílusa összetéveszthetetlen atmoszférával ruházza fel szövegeit. Ez a karakteresség bizonyos mértékig korlát is: Barron szlengje kis híján befogadhatatlan a nem anyanyelvi olvasó számára. Az ösztönös, zsigeri iszonyat azonban átüt a nyelvi nehézségeken. A The Imago Sequence a szerző első novelláskötete, amely eredetileg 2007-ben jelent meg, és Laird Barron a maga bárdolatlan nyerseségével bemutatkozik az olvasónak. Az Árnyak az időn túlról című válogatás harmadik kötetében egyetlen novellát (The Men from Porlock; Háborító vendégek) leszámítva nem jelent meg Barron-írás magyarul. Várós. (Molnár András)
H. P. Lovecraft – François Baranger: Rémület Dunwichben
Kiadó: Multiverzum
Megjelenés: 2025. november
Nehéz emelni a téteket a Multiverzum kiadó Lovecraft-albumsorozatában. François Baranger kitűnő alkotó, akit a nemzetközi Lovecraft-olvasói közösség kis túlzással a tenyerén hordoz, amiért remek atmoszférájú illusztrációkkal gazdagította a lovecrafti életmű vizuális élvezetét. Ez a vizuális élmény persze mindig korlátozott, mert Lovecraft esetében fokozottan igaz a megállapítás, hogy az irodalmi szöveg elsősorban az olvasói képzeletben elevenedik meg igazán, nem akkor, amikor azt valaki más teszi láthatóvá számunkra. A Cthulhu hívása és Az őrület hegyei albumkritikáiban igencsak lelkesek is voltunk, amiért a Baranger-féle képes albumok a magyar szöveggel is megjelennek. Úgy látszik, a Multiverzum nem áll le e kiadványok Magyarországra hozásával. A következő jelölt Lovecraft Rémület Dunwichben, eredeti címén The Dunwich Horror című novellája. Ez az írás a szeplőtelen fogantatás egyfajta szentségtelen kiforgatása, amely ugyan eléggé ponyvássá válik a végére, de az első részében a szerző a hangulatépítést egészen kivételesen magas szintre emeli. A félreeső, düledék kisváros, a sűrű erdők és jó pár grafikus elem pompás alapanyag Baranger vizuális művészetéhez. (Molnár András)
R.F. Kuang: Katabasis
Kiadó: Agave Könyvek
Megjelenés: 2025. második félév
Szerencsénk, hogy R. F. Kuang ugyanannyira termékeny szerző, mint Sárga c. könyvének író karaktere, Athena Liu. Ugyanis a tavaly előtti dupla Kuang-menet (a már említett Sárga és a Bábel) után ismét új regényt olvashatunk tőle. Ezúttal sem merészkedik távolabb a fantasytől és a dark academiától, ugyanis Katabasis c. könyve ezekből a műfajokból építkezik. Az ismerős díszletek között ezúttal Alice Law-t követhetjük, aki mindenre képes, hogy ő legyen a legjobb a Magick (vagyis a varázslat) területén. Kész feláldozni ezért akár egészségét, büszkeségét, szerelmét és józan eszét. Ebben pedig Jacob Grimes cambridge-i professzor maximális támogatását élvezi, egészen a mester haláláig. Amit egy olyan mágikus baleset okozott, amihez kicsit talán Alice-nek is köze van. Így a legtöbb, amit tehet, hogy alá száll a Pokolnak, hogy megmentse Grimest. És nem mellesleg azt sem lenne előnytelen elkerülni, hogy a nem segítés megakadályozza a makulátlan előmenetelét. Ám a Pokol sem olyan, mint ahogyan a szakkönyvekben megírták, és ezt az élményt még az sem teszi elviselhetővé, hogy Alice riválisa, Peter Murdoch is megjelenik a Pokol tornácán.
Az írónő legutóbbi regényeinek fényében egy okos újragondolást várhatunk, ahol biztos, hogy a Pokol sem olyan lesz, ahogyan eddig ismertük. Továbbá a Sárgában lévő utálható karakterekből sem lesz hiány. (Scheirich Zsófia)
J. D. Barker: Something I Keep Upstairs
Kiadó: Agave Könyvek
Megjelenés: 2025. második félév
J. D. Barkerről immár joggal kijelenthető, hogy a kortárs thriller irodalom megkerülhetetlen alakja. Több, közreműködésben tető alá hozott regény után 2024-től ígérete szerint ismét gyakrabban jelentkezik majd önálló kötetekkel, és úgy néz ki, tartja is ezt az ígéretét. A Something I Keep Upstairs még Amerikában is megjelenésre vár (májusban érkezik), itthoni kiadója pedig előreláthatólag az év második felében hozhatja ki. “Ahhoz, hogy egy kísértetház szülessen, valakinek meg kell halnia” – harsogja Barker weboldalán a tervezett fülszöveg kiemelt mondata. A sztori két végzős gimis srác barátságáról szól, akik közül az egyik megörököl egy rejtélyes, szigeten álló házat. Az utolsó együtt töltött nyaruknak nem is lehetne jobb helyszíne. Ám ahogy egyre mélyebbre ásnak a sziget történelmében, felébresztenek egy több generációt is befolyása alá vonó ősi gonoszt. Ami pedig életük nyarának indult, rövidesen igazi rémálommá változik. Ha Barker csupán a tőle megszokott színvonalat hozza, már elégedettek lehetnek a thrillerolvasók. De ha még valóban egy csipetnyi kis misztikumot is a lapokra csempész, abból akár egy őrült olvasmányélmény is kerekedhet. (Laki Péter)
Ráadás képregények:
Jeff Smith: Konc 7-8-9.
Kiadó: Vad Virágok Könyvműhely
Megjelenés: 2025. június
Idén végre Jeff Smith képregénye, a Konc kiadása is a végéhez ér hazánkban (az utolsó rész még 2021-ben jelent meg). Igazából nem tudunk már újat elmondani erről a zseniális műről azon kívül, amit kötetről kötetre is megtettünk. Egyszerre rajzfilmfigurákkal vizuálisan remekül előadott bohóckodás és komplexebb fantasytörténet. Egyszerre hasfalszaggató gegekkel operáló stílusbravúr és baljós, sötét hangulatot árasztó kaland. Egyszerre óda a barátság erejéhez és kritika a zsarnokság felé. Egyszóval remek szórakozás a kisebb, a formátummal ismerkedők és a felnőtt olvasók számára is. Kíváncsian várjuk hát a végkifejletet, amelyben a színvonal reményeink szerint nem most hagy alább. (Szente Ádám)
Jukimura Makotó: Planetes
Kiadó: Fumax
Megjelenés: 2025-ben
A Fumax idén jelentősen kibővíti a sci-fi rajongókat célzó, prémium minőséget képviselő SF Extra sorozatát. Ennek egyik eleme, hogy a regények és kisregények mellett immár képregények, és a kiadó profilját újabban meghatározó mangák is megkaphatják a címkét. Az egyik első bejelentett kötet is egy manga, mégpedig a Planetes lett. A kiadó tehát a népszerűbb és mainstreamebb kiadványok mellett egy igazi kultstátusznak örvendő mangát is a szélesebb köztudatba emel. Jukimura Makotó alkotása egy űrszemét-takarító űrhajó legénységének mindennapjait kezdi el követni, de mint idővel kiderül, az űrsepregetők élete sem fenékig űrtörmelék. A gyönyörűen megrajzolt manga azoknak a hard sci-fi rajongóknak is a kedvére tehet, akik alapból úgy gondolják, hogy nem kedvelik a japán képregényeket. Az egyre bonyolódó, a téteket folyamatosan emelő cselekmény, valamint a karakterközpontú, érzelmes történetmesélés gondoskodik a remek kikapcsolódósról. (Laki Péter)
Jeff Lemire, Andrea Sorrentino, Dave Stewart: Gideon Falls
Kiadó: Szukits
Megjelenés: 2025-ben
Minden Image Comics kiadvány hazai megjelenése örvendetes, hiszen nem sok cím jut egy-egy évre. A Szukits kiadó terveit nézve, 2025-ben nem lesz hiány a független amerikai kiadó történeteiből, szóval röviden, tömören lesz örvendés. Ám a hazai kiadónál betárazott képregények közül a legvonzóbb cím a Gideon Falls – népszerűségét az is mutatja, hogy a Szukits kiadói szavazásán a második legtöbb szavazatot kapta az olvasóktól. De mit tud ez a sztori? Egyrészt megmutatja, Jeff Lemire miket csinál most a szuperhős panteonon kívül, másrészt egy rögtön díjat nyert sorozattal van dolgunk, ami többek között azt a kisvárosi rejtély élményt ígér, amit mostanában a From visszahozott a tévébe. Ugyanis a Gideon Falls egy misztikus, kisvárosi történet, ahol furcsa történések nyugtalanítják a helyiek mindennapjait. Ezek mind a Fekete Fészer nevű épülethez köthetőek és ezt Wilfredet, a frissen kinevezett lelkészt sem hagyja nyugodni. Hogyan is tudna nem erre figyelni, ha őt is elkezdik a nyomasztó látomások kísérteni! Azonban nemcsak a lelkész érdeklődik erősen Gideon Falls rejtélye után, hanem a zavart elméjű Norton is, aki minden, a Fekete Fészerhez köthető nyomot begyűjt. Amikor pedig útjaik keresztezik egymást, a város titka nem maradhat többé a mélyben. Csak az a kérdés, hogy az igazság vajon jobban fog-e fájni, mint a homályban tapogatózás? (Scheirich Zsófia)
Már követed a Roboraptort, de mégis lemaradsz a legfrissebb kritikákról, hírekről? A Roboraptor hírlevél segít ebben! Hetente a postafiókodba küldi cikkeinket, hogy Te döntsd el, mit akarsz olvasni, ne a gépek.