A SkyShowtime immár megérkezett Magyarországra is, és elérhető rajta a tavaly ősszel debütáló Peacock sorozat, a Vámpírakadémia. Richelle Mead nagysikerű YA könyvsorozatán valószínűleg átok ül: aki megpróbálja adaptálni akár filmen, akár sorozaton, az pofára esik. Na jó, ez túlzás, mondjuk úgy, hogy felemás lesz a végeredmény. Marguerite MacIntyre és Julie Plec egy nagyszabású, elmondásuk szerint a Bridgertont és az Éhezők viadalát megidéző – és a 2014-es adaptációt felülmúló – fantasy sorozatot szeretett volna készíteni a Vámpírakadémia első regénye alapján. Sajnos az eredmény egy hullámzó színvonalú, sok helyen unalmas és bugyuta évad lett. Pedig voltak benne jó ötletek. Spoilermentes évadkritika.

A regény alapján 2014-ben készített filmet Mark Waters (Bajos csajok, Nem férek a bőrödbe), Zoey Deutsch és Lucy Fry főszereplésével, de a mozikban csúnyán elhasalt. Az alapvetően könnyed és vicces hangvételű film nehezen találta meg, kikhez szólna és milyen stílusban. A Vámpírakadémia sorozat a filmmel ellentétben a történet drámaibb és komorabb megvalósítására törekedett. Nagyrészt sikerült neki, de sajnos több olyan szál is akadt, ahol a karakterek közti feszültségek vagy fordulatok súlytalanok maradtak.
A sorozat a Dragomir család tragédiájával indít: a fiatal Lissa (Daniela Nieves) elveszíti szüleit és testvérét egy szörnyű balesetben. Csodával határos módon egyedül ő, és barátnője, Rose (Sisi Stringer) élik túl. Néhány hét elteltével Lissa visszatér a Szent Vlagyimir iskolába, ahol új védelmezőt kap, a komor és képzett Dimitrijt (Kieran Moore). Rose eközben testőrnek tanul, és igyekszik tartani első helyét a tanoncok listáján. A morák 200 éves uralkodója saját gyermek híján trónörököst keres a királyi családok sarjai közt. Elindul a versengés a családok közt a trónért, amelyre Lissa is esélyes. Szerelmek, barátságok szövődnek és szakadnak meg. Eközben a falakon túli strigák támadásai egyre szervezettebbek és kegyetlenebbek lesznek.
Julie Plec (Roswell, Új-Mexikó, Vámpírnaplók, A sötétség kora) és Marguerite MacIntyre (A nulláról kezdve) sorozatkészítők által jegyzett Vámpírakadémia 1.évada az első regény előzményeit mesélné el. Azt, mi vezetett odáig, hogy a két barátnő elszökik a Szent Vlagyimir suliból. Hamar kiderül azonban, hogy a későbbi regények történetéből is hoznak be karaktereket és történetszálakat az írók. Emiatt kissé kusza lett az évad története, és nyilvánvalóvá vált, hogy a sorozat csak alapanyagként tekint a könyvekre, amikből kedvükre szemezgettek az írók.

A sorozat – és a regények – történetének középpontja a két, más-más társadalmi háttérrel rendelkező lány barátsága és a köztük lévő különleges kötelék. Az írók viszont behoztak még számos új karaktert is az évadba, a regénybeli mellékszereplőknek pedig több játékidőt adtak. Sajnos ez azt eredményezte, hogy a túl sok mellékszál miatt a fő történet akadozva haladt előre, és némelyik epizód szörnyen unalmas lett. Az első négy rész legtöbb párbeszéde szinte csak expozícióból áll. A tini vámpírok és dhampyrok szerelmi drámáin túl ráadásul ott van a mora világ uralmáért folytatott harc is. Az írók túl sok mindennel akartak foglalkozni, és emiatt egyik történetszál se lett kiemelkedő, vagy izgalmas.
A két főhős, Rose és Lissa dinamikája és karakterfejlődése adja a fő katalizátorát a történetnek. Lissa folyamatosan fedezi fel különleges képességeit és dolgozza fel gyászát, de a trónért folytatott küzdelemben csak ide-oda rángatják. A sztori nagy kihagyott ziccere pedig, hogy nem mutatják meg a készítők, mi is a különleges, gyógyító képességeinek az ára. Az, hogy Rose azt mondja neki, hogy emo hangulatot érez felőle, vagy fekete lesz a lány szeme, sajna nem elég egy hihető karakterábrázoláshoz. Az első regény ezt drámaibban mutatta meg, ahol a lány sokszor saját magára is veszélyt jelentett.
Rose a könyvben egy szabályokra gyakran fittyet hányó, de magabiztos és bátor lány. A filmben inkább a vagány, és humoros oldalát emelték ki, de ez jól is működött Zoey Deutsch alakításában. Sisi Stinger is remek Rose, viszont az ő fejlődése kapcsán voltak logikai bukfencek. A szabályok megszegése egy dolog, de Rose a sztori előrehaladtával rendszeresen veszélybe sodorja a barátait és igazából mindenkit maga körül. Meggondolatlan és impulzív döntéseinek semmi következménye nincs, sőt, a sztori végén simán rábízzák Lissa védelmét. Én az évadban történtek után a macskámat se bíznám erre a lányra. És nem azért, mert nem jó harcos, hanem egyszerűen nem érett még meg erre a feladatra.

Dimitrij szerepére jó választás volt Kieron Moore, aki a regényhez hasonlóan itt is egy bölcs és félelmetes dhampyr harcos. A Rose-hoz fűződő érzelmei és a testőri hivatása közt őrlődő fiatal férfi dilemmáit remekül bemutatják az írók, és néha komolyan sajnáltam a srácot. Rose minden őrült tervébe berángatta, hogy utána Dimitrij viselje a lány tetteiért is a felelősséget.
A zsúfolt sztori története sokszor hullámzott, néha totál unalomba fulladt, viszont a közepére összekapta magát, és tudott izgalmas és félelmetes is lenni.
A dhampyrok helyzete, Rose és társai első találkozása a halállal, összecsapásaik a strigákkal mind remek elemei voltak a sztorinak. A trónért folytatott cselszövések viszont fantáziátlanok és bugyuták lettek, a morák pedig saját maguk paródiái a Vámpírakadémia végére.
Sajnos ez a hektikusság és felületesség vezethetett oda, hogy a Peacock kaszálta a sorozatot, így – egyelőre úgy tűnik – nem lesz több évad. Mead könyvsorozata és a vámpírok univerzuma ugyanakkor tele van izgalmas elemekkel, sztorikkal. A Vámpírakadémia is pendített meg érdekes problémákat – gondolok itt a mora társadalom problémáira, a dhampyrok sorsára, vagy az emberek és vámpírok kapcsolatára. Aki elmerülne ebben a különleges világban – új évad híján – annak ajánlom a könyveket.