Vass Róbert építészmérnök végzettséggel bír, civil munkával is rendelkezik, de közben olyan magazinokhoz is köze volt, mint a Kretén vagy a Nero Blanco Comix. Talán pont emiatt is pattannak ki olyan fura szerzetek a fejéből, mint az idén kitüntetésre jelölt Ágoston, a Nukleáris Baromfi. Leghíresebb alakjáról, munkamódszereiről és jövőbeli terveiről vall Alfabéta-díj interjúnk keretei közt.
Miről szól az Ágoston, a Nukleáris Baromfi – Bizonyos szempontból?
Ágoston és szintén elég fura, válogatott állatbarátai az élet nagy rejtelmeiről beszélgetnek. Megoldásokhoz ugyan nem mindig jutunk közelebb, sokszor az arcunkba is temetjük a fejünket, de az tény, hogy legalább nem unatkozunk.
Ágoston, a nukleáris baromfi régi karaktered. Honnan jött a figura ötlete?
Vass Róbert: Éppen húsz éve, 2005-ben, egy egyetemi újságba rajzoltam képregényeket, kétheti rendszerességgel. Ezek főleg kisállatokról, nyulakról, macskákról szóltak. Az egyik striphez szükségem volt egy figurára, aki a puszta megjelenésével félbeszakítja két másik szereplő vitáját. Az „Ágoston, a Nukleáris Baromfi” szókapcsolat ugrott be. Eredetileg csak egyszeri használatra szántam a figurát, de olyan visszajelzéseket kaptam, hogy a népnek ennyi nem elég belőle, hát megadtam magam.
Miért pont baromfi, miért pont nukleáris? Látszólag semmi közük egymáshoz, mégis frappánsak. Ráadásul az áltudományosságtól egészen az önmegvalósításig olvashatunk stripeket. Honnan ezek a vegyes gondolatok?
VR: Ahogy említettem, ez egy teljesen random ötlet volt, ami idáig eszkalálódott. Igen, igyekszem minél több témával foglalkozni a képregényeimben.
Ha nap közben eszembe jut valami ötlet, amit érdemes lehet feldolgozni, azonnal feljegyzem, és addig gyúrom fejben, amíg bele nem illik a formátumba.
Van egyébként egy-két jól bevált titkos fegyverem a gondolatébresztésre, ám minden kulisszatitkomat nem szeretném kiadni!
Mely művek jelentettek számodra inspirációt Ágostonhoz? Merítettél hazai vagy külhoni comic stripekből esetleg? Nekem olvasás közben a hasonló “bölcsességeiről” elhíresült, szintén néhol fárasztó, néhol pesszimista, ugyanakkor ugyancsak elég szórakoztató Garfield jutott eszembe.
VR: Garfieldot természetesen mindenki ismeri, de nekem inkább a Kázmér és Huba féle vonal a világom. Már kiskoromban megragadott, hogy abban a történetek nem mindig a nevettetésről szóltak, jóval többféle érzelmet és gondolatot tudtak kifejezni.
Mostanában a Poorly Drawn Lines című webcomicot imádom. Az abban szereplő bizonytalan, aranyosan együgyű figurák vitathatatlanul inspirálták az én stripjeimet is – de azért remélem, az utóbbiak nem tűnnek szolgai másolatnak!
A humor igen fontos tényezője a képregényeidnek. Mit gondolsz, humorral minden könnyebb? Van ezzel kapcsolatban egyfajta “népnevelő” szándék van a műben?
VR: Hú, én nagyon-nagyon nem szeretném, ha Ágoston kalandjai népművelő szándékúnak tűnnének… Olyan képregényeket csinálok, amelyek engem szórakoztatnak, és bízom benne, hogy másnak is tetszenek majd!
Mik a jövőbeli terveid Ágostonnal?
VR: A figura főszereplésével 2010-ben és 2012-ben megjelent egy-egy fekete-fehér képregényfüzet, amelyek teljesen más hangvételt és grafikai stílust képviselnek, mint a Bizonyos szempontból című kiadvány stripjei. Annak a két füzetnek a gyűjteményes kiadása a Képregényfesztiválra jelenik meg a Nero Blanco Comix kiadásában, kiegészítve huszonegynéhány oldalnyi friss anyaggal, amelyben a történet lezáratlan szálait varrom el – ahogy annak idején elképzeltem.
Aztán… majd meglátjuk!
A Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivált idén 20. alkalommal rendezi meg a Magyar Képregény Szövetség. Légy részese te is a jubileumi programoknak!
Már követed a Roboraptort, de mégis lemaradsz a legfrissebb kritikákról, hírekről? A Roboraptor hírlevél segít ebben! Hetente a postafiókodba küldi cikkeinket, hogy Te döntsd el, mit akarsz olvasni, ne a gépek.