Október 14-én és október 21-én egy egészen egyedi összművészeti produkció részesei lehetnek a nézők az Átriumban. A Robert Schumann dalciklusa nyomán készült Dichterliebe – A tizenkét óriás című előadásban egy elképzelt szerelmi történet elevenedik meg együtt a filmvásznon, a zenében és a színpadon, amelyet Horvát Lili írt és rendezett. A főszereplők Szemenyei János és Wrochna Fanni, míg a filmes jelenetekben többek között Nagy Zsolt és Stork Natasa is szerepel, akikkel a rendező korábbi, számos nemzetközi díjat nyert, Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre című filmjében dolgozott már együtt. A színpadon megjelenő összesen 40 percnyi filmanyag – amely akár egy nagyjátékfilm részeként is megállná a helyét – nem háttérvetítésként működik: egyenrangú részei az előadásnak.
Robert Schumann Dichterliebe dalciklusából Balogh Máté Erkel-díjas, Junior Prima Díjas zeneszerző készített feldolgozást a Danubia Zenekar számára. Az ez alapján Horvát Lili által írt előadásban a ciklus tizenhat dalát kísérve felváltva, ám egymásra felelve látható egy-egy filmjelenet, majd színpadi történés, amelyek együtt formálódnak egésszé a nézők előtt.
Az előadás egy elképzelt szerelem története: egy olyan szerelemé, amelyhez egy ember is elég. A túlfűtött, hol visszaemlékező, hol dühös, hol lemondó dalok belső történésekről szólnak, nem egy valódi, megélt kapcsolat kínjairól és boldogságáról. A külső és a belső világ konfrontációját emeli ki a különböző műfajok ütköztetése.
A színpadon megjelenő filmjelenetek nem háttérvetítésként működnek: egyenrangú részei a koncert-előadásnak. Sokan kérdezik, hogy meg lehet-e nézni külön a filmet. De nem: ez a film kifejezetten az előadáshoz készült, csak annak részeként érvényes. Kedvemre való a gondolat, hogy forgattunk egy körülbelül negyven perces anyagot, amely akár egy nagyjátékfilm részeként is megállná a helyét, de csak azok láthatják, akik eljönnek a Danubia Zenekar előadására
– nyilatkozta Horvát Lili rendező.
Több szempontból is üdítő volt számomra ez a munka. Rendkívül inspiráló volt a zenekarral, illetve Balogh Máté kortárs Schumann-átiratával dolgozni. Másrészt filmesként én a nagyjátékfilmek többéves készülési ciklusaihoz vagyok szokva – felszabadító volt ezúttal a színházi ritmushoz igazodni, ahol az első ötlettől néhány hónap alatt eljutunk a premierig. Alkalmam nyílt sokakkal újra együtt dolgozni a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre stábjából, a színészek közül Stork Natasával és Nagy Zsolttal – és történt egy pár nagyon izgalmas új találkozás, elsősorban Szemenyei Jánossal és Wrochna Fannival
– teszi hozzá.
Régóta szerettem volna a kedvenc műfajaimat egy estén összehozni, így született a Dichterliebe ötlete is. A zene a lelke, a színház a teste, a film pedig az arca az előadásnak, ahol az egyes tagok képesek tökéletes összhangban, egymást erősítve működni
– nyilatkozta Hámori Máté karmester, az előadás zenei vezetője.
A Dichterliebe – A tizenkét óriás című előadás a májusi siker után október 14-én és 21-én lesz látható az Átriumban
Horvát Lili rendezésében, Hámori Máté zenei vezetésével, Balogh Máté hangszerelésében, a Danubia Zenekar előadásában, Szemenyei János és Wrochna Fanni főszereplésével. A filmes jelenetekben rajtuk kívül Boros Anna, Kőszegi Katalin, Nagy Zsolt, Venekei Mariann és Stork Natasa szerepelnek.
Horvát Lili első filmjét, a Felkészülés egy meghatározhatatlan ideig tartó együttlétre: pedig a színházi darab előtt (után) is ajánljuk.
Forrás: Danubia Zenekar
Már követed a Roboraptort, de mégis lemaradsz a legfrissebb kritikákról, hírekről? A Roboraptor hírlevél segít ebben! Hetente a postafiókodba küldi cikkeinket, hogy Te döntsd el, mit akarsz olvasni, ne a gépek.